Průvodce Okolo Brd: Dlouhá Lhota

 

Dlouhá LhotaHistorie
Majitelem S Dlouhou Lhotou se setkáváme poprvé v roce 1336 pod názvem Bavorova Lhota, podle Viléma Bavora ze Strakonic, který zde založil gotický kostel. Název Lhota dostaly kolonizační obce, jejichž osadníci po určitou dobu - lhůtu byli zproštěni daní. A právě Bavorově Lhotě byla doba osvobození od daní prodloužena a odtud nový název "Dlouhá" Lhota.
Původně patřila ke statku Pičín, s nímž koncem 15. století přešla do majetku Bechyňů z Lažan. Osamostatnila se teprve v roce 1515, kdy se po dělení statku po Oldřichu Bechyňovi z Lažan dostala jeho synu Mikuláši.
Buď Mikuláš sám, nebo některý z jeho přímých nástupců tu postavil tvrz. V roce 1630 vypálenou tvrz Mikuláš (vnuk Mikuláše Bechyně z Lažan) prodal Juditě Bechyňové z Lažan na Bohohosticích. Mezi pozdějšími majiteli nalezneme Jana Antonína Harbuval de Chamaré.
Výraznější rozvoj obce nastává v druhé polovině 18. a začátkem 19.století, kdy má obec až 600 obyvatel. V té době (okolo roku 1800) byl na místě tvrze postaven barokní zámek. V roce 1837 kupuje panství Rudolf Colloredo-Mansfeld, který Dlouhou Lhotu připojil ke svému majetku.
Pod kostelem se nachází barokní socha sv. Jana Nepomuckého ze 2. pol. 18. stol, krytá stříškou a poblíž je pomník padlým.
Ve 20. století počet obyvatel v obci klesá až na dnešních necelých 300. Hlavním zdrojem obživy bylo ve středověku zemědělství, později obec proslula výrobou kolomazi.
Severně od obce se nachází letiště příbramského aeroklubu.
V obci je několik významnějších vodních ploch. Je to nejprve rybník Hořčička, ze kterého vytéká Lhotecký potok. Ten protéká dvěma rybníky (Kostelák a Ovčiňák) ve vsi a pokračuje východním směrem k obci Ostrov, aby se v Oběnicích vlil do Kocáby.

Statistika:
Katastrální výměra: 760 ha
Počet obyvatel: 294
Hustota: 39 obyv. /ha
Z toho v produkt. věku: 202
Průměrný věk: 38,5
Obecní úřad: Dlouhá Lhota 56, 26301 Obořiště, okres Příbram 


[Na začátek stránky]