Průvodce Okolo Brd: Mníšek pod Brdy

 


Doc. ing. arch. Jaroslav Kándl (1917-1979)Architekt Jaroslav Kándl
Jaroslav Kándl, architekt, narodil se 17.1.1917 v Segedině (Maďarsko) a zemřel 5.12.1979 v Praze.

Jeho otec byl akademický malíř. Vystudoval průmyslovou školu stavební v Táboře a potom pokračoval studiem architektury na ČVUT v Praze.
Válka přerušila studium. Ve 40-tých letech pak pracuje v Ateliéru filmového triku (AFIT) ve Štěpánské ulici č.33, kde spolu Jiřím Brdečkou, Eduardem Hofmanem, Břetislavem Pojarem a dalšími, se podílí na kresleném desetiminutovém filmu "Svatba v korálovém moři" (1943). Hned v květnu 1945 se tito mladí umělci přihlásili k znárodnění kinematografie. Do čela studia Bratři v triku povolali uznávanou autoritu Jiřího Trnku.
Po dokončení studia architektury zahájil v padesátých letech architektonickou praxi v projektovém ústavu KPÚ v Praze. Z té doby pocházejí jeho realizace. Je to nová část vesnice Zvírotice, postavená náhradou za ves zatopenou Slapskou přehradou, kterou projektoval společně s Hanou Staškovou. Další realizací pak bylo sídliště v Mníšku pod Brdy.
Z projekční kanceláře přešel na Katedru kreslení a modelování Fakulty architektury ČVUT. Na škole se mimo výuky kreslení zabýval i architektonickou kompozicí. Pro tento předmět vydal v roce 1965 skripta.
Jeho největší láskou však bylo kreslení. Byl výborný karikaturista a jeho kresby byly představeny na několika výstavách. Karikoval na sta osob, převážně z oblasti kultury, především pak architektury.Z díla:[Na začátek stránky]