Praha-východ: Kostelec nad Černými Lesy

Pomník Mistra Jana Husa

Za kostelem se nachází tzv. "Husův kámen", což je žulový balvan s kruhovými reliefy Jana Husa a Jana Žižky z roku 1915 od sochaře Antonína Odehnala.

--------------------------------------------------

Antonín Odehnal se narodil 1. 11. 1878 ve Svratce v Palackého ulici čp.79 jako syn kupce. Navštěvoval obecnou školu ve Svratce, od roku 1892 odbornou keramickou školu v Bechyni, kde absolvoval v roce 1895. V letech 1902-1909 studoval na umělecko-průmyslové škole v Praze u profesora Stanislava Suchardy. Poté vyučoval na odborné škole pokračovací v Praze.
Po 1. světové válce Antonín Odehnal navrhoval a vytvořil mnoho pomníků padlým, např. v Třebíči (za 2. světové války zničen), reliéfy na pomníku padlým v Praze, dále v Hlinsku, v roce 1934 také památník padlým ve Svratce, který autor věnoval svému rodnému městu. Je autorem desky s reliéfem
J.V.Sládka ve Zbirohu. Pro Svratku také vytvořil sošku Houbaře na kašně, což je patrně jeho nejznámnější dílo. Spolu s Karlem Pavlíkem provedl reliéfní výzdobu svratecké sokolovny (1928) a v Praze je spoluautorem atlantů na libeňské sokolovně od E. Králíčka (1910) rovněž s Karlem Pavlíkem.
Od 20. let se Odehnal také věnoval návrhům mincí a medailí, zúčastnil se svým návrhem soutěže na dukát. Byl i příležitostným malířem. Zemřel 6. 4.1957 v Praze.

Literatura: Otto Herber: Antonín Odehnal medailér a tvůrce drobné plastiky. (1984)

 


[Na začátek stránky]