Průvodce Okolo Brd: Malá Chuchle

 


Čeněk Vosmík (1860 - 1944)Čeněk Vosmík

Sochař Čeněk Vosmík, narozený 5.dubna 1860 v Humpolci se vyučil u svého otce kolářem. Bavilo ho kreslení a vyřezávání. Odešel do Prahy na zlatnickou školu. Naučil se modelovat. Kolem roku 1880 odjel do Vídně do sochařských dílen V.Tilgnera a A.Wagnera. V letech 1886-88 studoval u E.Hellmera na vídeňské akademii. V letech 1888-1891 byl znovu zaměstnancem u A.Wagnera a pomáhal mu se sochami pro Národní muzeum. U J.V.Myslbeka pracoval od roku 1892. Prováděl jeho sousoší Záboje a Slavoje pro Palackého most a pomáhal mu modelovat koně pro pomník sv.Václava. Známým se stal v roce 1891, kdy obeslal pražskou Jubilejní výstavu sochou Zavržený. Ocenění druhou cenou získal v roce 1893, kdy pro pražská jatka vytvořil soutěžní model Muž s býkem. V roce 1900 získal čestné uznání na světové výstavě v Paříži za Krista na poušti. Vytvořil i další známé sochy.
Nejčastěji se věnoval biblickým tématům.Vytvořil sv.Vojtěcha a sv.Ludmilu pro baziliku sv.Václava na Smíchově, P.Marii s Ježíškem pro klášterní kostel v Želivi, náhrobky pro hřbitov na Vyšehradě i v rodném Humpolci. Na chuchelském hřbitově jsou jeho dílem náhrobky Lva a Marie Uherkových.
Vosmík vytvořil podobu mnohých významných osobností v bustách i reliéfech. Byli to A.Wagner, B.Němcová, Ž.Podlipská, S.Čech, E.Krásnohorská, J.Malát, F.Palacký a pro Pantheon Národního muzea i Božetěcha a Theodorika. Je také autorem štítonošů-hrdinů, střežících Mohylu míru. Zpodobňují bojující státy Francii, Rusko a Rakousko stejně jako armádami zpustošenou Moravu. Mimo to vytvořil u vchodu do kaple sochu matky, oplakávajícího padlého syna a sochu manželky či nevěsty s vavřínovým věncem - symbolem trvalé památky a s lipovou ratolestí jako darem hrdinů v rukou.
Jeho tvorba vyniká klidem, harmonií a vyvážeností. Obsahuje lyrické náboženské náměty, prostoupené smutkem a melancholií konce století i témata, zabarvená sociálně.
Čeněk Vosmík zemřel 11.4.1944 v Praze.

 


[Na začátek stránky]