Průvodce Okolo Brd: Mníšek pod Brdy

 

Pivovar (kulturně-společenské centrum)BÝVALÝ PIVOVAR

Nachází se pod budovou zámku. Pivovar vznikl při mníšecké tvrzi roku na konci 16.stol. za rodu Vratislavů z Mitrovic, stejně jako mlýn. V polovině 17.století získal panství pražský měšťan Engel z Engelflussu. Za něj byl pivovar rozšířen. Po Engelově smrti se majitelé pivovaru střídali. Byli to:

  • Hrabata z Unwertu
  • Pachtové z Rájova
  • Carl Schirndinger svob. pán ze Schirndingu (1867-1909)
  • jeho dědicové (1909-1912)
  • Teodorich Kast svob. pán z Ebelsbergu (1913-1930)
  • město Mníšek
  • Jan Rosák

Za majitele Kasta zde hospodařili nájemci:

1921-1924 Bohumil Táborský
1924-1930 Karel Šeda


Za prvních majitelů (Mitrovických) se zde vyrábělo speciální černé pivo. Ke konci 19. stol. byl průměrný roční výstav 3000 hl piva, největší 5000 hl za rok byl v roce 1903. Avšak výroba klesala a konkurence vedla k zastavení výroby v roce 1927.
Pivovar začal chátrat. Na konci minulého století patřil objekt městu a jeho využívání bylo sporadické, např. jeden čas tu sídlila městská policie, ta se ale vystěhovala. Byla tu i jakási kancelář a jinak objekt sloužil jako skladiště. Už mu hrozila i demolice.

Tomu, že se tak nestalo, vděčí pivovar televiznímu moderátorovi Janu Rosákovi. Ten objekt koupil a proměnil v kulturně-společenské centrum, které nese jméno literární postavy Káji Maříka. Přestavbu provedla BW stavitelská Chrudim (ing. Bakeš). V objektu je hostinec "U Káji Maříka", cukrárna, 4 byty, sídlo hlídací služby i malé divadlo ve sklepních prostorách, pochopitelně s názvem Divadlo Káji Maříka. V roce 2003 bylo rozšířeno i o venkovní amfiteatr. Jan Rosák je zcela vytížen svou moderátorskou prací, a tak objekt pronajímá. Otevřen byl 1.10.2001.

Jedním z nájemců je jiný televizní moderátor Zbyněk Merunka. Spolu se svou ženou Alexandrou provozují v objektu cukrárnu "Meruňka". Cukrárnu vede paní Merunková osobně (se svou matkou) při své práci starostky města. Cukrárna si peče své sladké výrobky sama.

Oba televizní moderátoři stáli též u zrodu nové mníšeské ulice Káji Maříka.


Pohled na pivovar od jihu (od amfiteatru):Interiéry restaurace "U Káji Maříka" - přízemí:

sál v patře:

Interiér Merunkovy cukrárny: 


[Na začátek stránky]