Okolo Brd: Řevnice: Babka


Babka (505 m)
Mapka severního svahu Hřebenů nad Řevnicemi s Babkou (505m) a t.zv. Jezírkem

Karel Liebscher: Vyobrazení Babky v Ottových Čechách

Lom na Skalce

Babka (505 m n. m.) je nejvyšší bod křemencového hřbetu nad Řevnicemi v brdských Hřebenech mezi Babským a Moklickým potokem (po jejich soutoku před Řevnicemi se vodoteč také nazývá potok Nezabudický). Kdysi tu bylo vynikající vyhlídkvé místo, takže tu Okrášlovací spolek z Řevnic nechal v roce 1910 postavit vyhlídkový altán (bohužel se do dnešních dob nezachoval). Z altánu bylo možno pozorovat až hřeben Krušných hor.
Rok předtím KČT roku 1899 z Řevnic do Mníšku vyznačil první turistickou trasu v Brdech.
Výchoz drabovských a skaleckých bílých křemenců přilákal těžaře kamene a tak zde vzniklo několik lomů, ještě dnes dobře patrných. Lomy byly aktivní na konci 19. století, ale naštěstí opuštěny dříve, než by zlikvidovaly vrcholovou skálu.

Detail lomové stěny


Západně od Babky u Moklického potoka byl kdysi výchoz železitého křemene (polodrahokam jaspis) a zdejší jaspisy byly údajně použity k výzdobě kaple svatého Kříže na Karlštejně (Tomáš Kočí: Babský jaspis, Minerál, 1, 2004). Červeně zbarvený křemen tu obsahoval i stříbrně se lesknoucí žilky hematitu. Přestože lůmek byl uprostřed lesa a velikost sotva 3x5 m, neunikl pozornosti sběratelů minerálů a dnes je naleziště prakticky vyčerpané.

Jihozápadně pod vrcholem se táhnou zbytky kamenné zdi stavěné na sucho, která oddělovala mníšecké a řevnické lesy a měla bránit přebíhání zvěře.

Zeď, oddělující panství

Na Malé Babce (Pišťáku) byly nalezeny stopy keltského hradiště. Průzkumy prokázaly osídlení v mladší době kamenné, v době bronzové (knovízská kultura) a střední době hradištní. Ve středověku zde působili "loupeživí rytíři" (později v Mníšku popravení). Při valech bývalého hradiště jsou rovněž plochy používané k bivakování trampů.

 


[Na začátek stránky]