Praha: Spořilov: Výtvarníci


Jan Černý-Klatovský (1919-1993)J. Černý


Kolumbova Santa Maria

Jan Černý-Klatovský byl český malíř a ilustrátor. Narodil 16. května 1919 v Klatovech a zemřel 13. října 1993 v Pule, kde si léčil astma, na zánět žlučových cest.
Gymnázium vystudoval v Klatovech. Po maturitě se přestěhoval z Klatov k tetám do Prahy na Spořilov, kde žil až do konce života. V letech 1937 - 1942 (do uzavření vysokých škol nacisty) studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a v ateliérech J. Bendy a A. Strnadela. Malováním se pak živil až do své smrti. Byl členem výtvarného spolku Mánes a členem Československého svazu výtvarných umělců. Proslul jako ilustrátor (mj. knih nakladatelství E. V. Marek), dětských časopisů a také jako grafik. Hodně se věnoval krajinomalbě.
Spořilovský výtvarník již v mládí propadl novému fenoménu - filmu. Svůj zájem později realizoval jako sběratel a amatérský filmař a fotograf, nicméně jeho stěžejní tvorbou byly ilustrace. Během protektorátu se seznámil s jím obdivovaným Zdeňkem Burianem (který byl později kmotrem jeho syna) a dalšími výtvarníky.
Všechny spojoval názor na způsob malby a kresby a zájem o ilustrace k dobrodružné literatuře. Jan Černý začal spolupracovat s časopisy Rozruch, Ahoj, Junák (kam ho pozval J. Foglar), Mateřídouška (na přání O. Sekory) a dalšími. Kvůli záměně jmen se stejnojmennými výtvarníky si přidal k příjmení Klatovský, dle místa svého narození.
Jan Černý-Klatovský ilustroval přes 40 knih, nicméně jeho tvorba byla velice pestrá. Věnoval se zakázkové činnosti (diplomy, kalendáře, obtisky, leporela, novoročenky atd.) a nevyhýbal se ani větším olejům. Například v roce 1952 na zakázku Památníku národní kultury Strahov vytvořil velké plátno na téma revolučního roku 1848 v Praze. Posledních 15 let pracoval především s litografií s tematikou historické Prahy. Bohužel, při požáru spořilovského domu deset let po jeho smrti bylo mnoho kreseb, obrazů a filmů zničeno.


Ilustrace ke knihám:
 • Zdeňka Zahrádková: O našich slepičkách, 1941 (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha-Michle)
 • Jarmila Kaslová: Tulák Kváček, 1943 (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha Michle)
 • Jindra Horáková: Lékárna u Modrého zvonku, 1943 (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha.Michle)
 • Jindra Horáková: Královna pohádek, 1944 (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha-Michle)
 • Miloš Kosina: Kamarád z Údolí obrů, 1945 (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha-Michle)
 • Jarmila Kaslová: Pohádky z království zvířat, (nakladatelství B. Smolíkové-Mečířové Praha-Michle)
 • Josef Kovář: Syn řeky, 1946 (nakladatelství E.V. Marek Praha)
 • Bert Sackett: Poklad v bouři, (nakladatelství V. Šmidt Praha 1947)
 • Augustin Ulč: V prachu cirkusu i pouště, 1948, nakladatelství Emil Kosnar v Plzni
 • Božena Svobodová: Smíšek, 1948, nakladatelství Vyšehrad, Praha
 • Ugo Scotti-Berni: Myrtička - živá panenka, 1948, nakladatelství I.L. Kober Praha
 • E. Boronina: Zvířátka u lékaře, 1950, Státní nakladatelství dětské knihy Praha
 • František Čečetka: Zelený vrch, 1951, Státní nakladatelství dětské knihy Praha
 • Omalovánky: Na letišti, 1954, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění Praha
 • Omalovánky: Ze všech světadílů, 1957, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění Praha
 • Časopis Junák z let 1946,1947 a 1948, kde liustroval čelní stránky tohoto týdeníku.
 • Eduard Fiker: Společnost věčné punčochy, 1992, vydavatelství Magnet-Press Praha.
Ilustroval desítky dobrodružných knih - mezi nejznámější patří příběhy Artura Ransoma (Boj o ostrov, Trosečníci z Vlaštovky a další). Další ilustrace naleznete v pohádkách, pověstech a legendách.

Absolvoval mnoho společných výstav například - Výtvarná úroda 1950, Dům výtvarného umění, Praha, Členská výstava 1952, Obecní dům (Reprezentační dům obce pražské), Praha, Hosté Hollara 1965, Galerie Hollar, Praha, 1. pražský salon, Bruselský pavilon, Praha, 2. pražský salón (obrazů, soch a grafik), Dům U Hybernů, Praha, Pražské motivy v grafice a kresbě, Galerie Hollar, Praha, Nejkrásnější knihy roku 1980, Památník národního písemnictví, Praha, Cestami života a umění: Výstava obrazů, soch, kreseb a grafiky jedenácti výtvarníků, Galerie Československý spisovatel, Praha atd.Foto z vernisáže, kterou zahájil Jan Černý (ml.):
Malířova dcera


Jan Černý s rodinou


Výstavní panely


Bydlel na Spořilově, Hlavní 1205/48

[Na začátek stránky]