Spořilov

  Jasmín nahokvětý - Jasminum nudiflorum Lindl.Keř s popínavými větvemi pochází z Číny. Jméno však pochází z arabštiny, kde je tento keř nazýván jáasman. Je to jediný zástupce jasmínů, který snáší naše zimy a právě v zimním období u nás kvete. Na Spořilově se setkáme se třemi kvetoucími keři v Severozápadní III, dále na severní stěně domku v Severozápadní II. Další keř je na Hlavní ulici, v hospodářské uličce mezi Severozápadní III a Severozápadní IV. Malé keře jsou i v Severozápadní V, na Jižním náměstí a v Jihovýchodní V. Za teplých zim keře kvetou už v prosinci či dokonce (např. v letech 2006 a 2007) od konce října, kdy je na keři ještě staré listí, obvykle pak od konce února do března. Jasmín je opadavý, pokud má oporu dorůstá přes 3m výšky. Větve jsou zelené, hranaté. Silně vonící květy žluté barvy o průměru až 2,5 - 3 cm snesou mráz až -10°C. Kvetoucí keř ze Severozápadní III. (první obrázek) byl fotografován 10.1.2007, tři obrázky dole jsou z Hlavní třídy z 14.1.2007, jasmín ve sněhu 24.1.2007.


Keř na Hlavní třídě


Kvetoucí jasmín na plotě v Severozápadní III.


Květy jasmínu - detail


Květy jasmínu pod sněhem (Severozápadní III.)

Poznámky:
V našich podmínkách se doba kvetení jasmínů překrývá s kvetením na pohled podobného keře - forsythie. Poznáme je od sebe tak, že forsythie má čtyřcípé květy, kdežto jasmín 5-6 cípé žluté květy.

Z květů jasmínu se získával jasmínový olej (oleum jasminum) pro výrobu parfumů. Květy se sbírají za ranní rosy. Sklizené květy se vyluhovaly mandlovým nebo behenovým olejem a potom se jasmínová silice z oleje extrahovala lihem. Dnes se extrahují petrolethérem nebo enfleuráží. Hlavními složkami silice jsou benzylacetát, benzylalkohol, jasmon, eugenol,farnesol a j. Používá se také k parfumování některých druhů čajů.

[Na začátek stránky]