Spořilov

Kalina vonná Viburnum farreri Stearn. [fragrans Bge., fargesii] (Winterschneeball)Viburnum farerri v Boční II. (detail)

Kalina vonná patří k časně kvetoucím keřům. Opadavý keř, bohatě větvený u nás dorůstá výšky kolem tří metrů. Kvete někdy už od února až do dubna, ještě před vyrašením listů. V zemích s mírnějším podnebím kvete celou zimu od listopadu do března. I u nás kvete vyjímečně v prosinci, např. o vánocích 2006. Na Spořilově poměrně hojný keř.


Kalina na hřišti nad kostelem o vánocích 2006 (detail)


Kalina na hřišti nad kostelem o vánocích 2006


Tatáž kalina na jaře 2010


Květy trubkovité, asi 1 cm široké, růžové až bílé, vonné, laty 3-5 cm dlouhé. Květy snesou mráz až -12°C. Listy jsou špičatě elipčité, pilovoté, podobné listům lísky.
Keř je původem z východní Číny, odkud byl přivezen Williamem Purdomem v roce 1910.
Křížením byla vyšlechtěna odrůda kalina bodnanská (Viburnum bodnantense), kultivar 'Dawn', který vykvétá podle podmínek od října do března temně růžovými květy, které po rozvití mění barvu do bělava a silně voní.
Na Spořilově je několik keřů. Jeden za prkeným plotem v ulici Boční II, druhý v ulici Lešanské, ale největší je u hřiště pod restaurací U břízy. Tento keř kvetl v roce 2007 ještě 9.ledna.

Mimo Spořilov jsou krásné exempláře kaliny vonné v Průhonickém parku: po obou stranách při vstupní bráně, na terase zámku i v otevřeném parku.


Kalina v Boční II

Kalina v Lešanské

Detail květuKalina u hřiště


Detail květů kaliny u hřiště


Tatáž kalina se sněhovou čepicí

 

Přestože kalina vonná je v Evropě známa sotva sto let, už se dostala do květomluvy s významem: "jsi chladná jako led".[Na začátek stránky]