Spořilov: Stromy a keře


Ptačí zob obecný - Ligustrum vulgare L.Květy ptačího zobu (3. června 2008)
Ptačí zob obecný je původní evropská dřevina, pronikající až daleko do Asie. Nenáročný keř, velmi zřídka stromek s prutovitými, olivově zelenými až hnědými větvemi, s vyniklými lenticelami. Dorůstá do výšky až 5 m.
Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, až obráceně vějčité, podlouhlé, špičaté nebo přitupělé, celokrajné, lysé, dlouhé 4-6 cm. Na líci jsou tmavozelené, na rubu světlejší, se silně vystouplým středním nervem. Na podzim se zbarvují do fialová. Na příznivých lokalitách opadávají někdy až následujícího jara.
Květy na koncích letorostů jsou drobné, ve vzpřímených latách, čtyřčetné, s bledězeleným kalichem, nezřetelně čtyřzubým a trubkovitou korunou, bílou se čtyřmi cípy. Dvě tyčinky na krátkých nitkách přirůstají do korunní trubky. Semeník je dvoupouzdrý.
Plody jsou kulovité, černé, lesklé bobule o průměru 6 až 8 mm, s 1-2 nafialovělými semeny v blanitých pouzdrech; dužina purpurově černočervená až fialová.Na keřích často setrvávají až do jara.
Ptačí zob obecný se velmi dobře rozmnožuje vegetativně, odnožemi a řízkováním. Dobře snáší řez, takže se hodí do živých plotů.
Jeho kůry lze použít k barveni vlny, odvaru z listů se v lidovém lékařství užívalo proti krčním zánětům, z plodů se připravovala barviva, semen se používalo jako abortiva.

Největším škůdcem ptačího zobu na Spořilově jsou mšice. Vzácným škůdcem je pak lyšaj šeříkový.Detail květů


Plody

Bobule ptačího jsou mírně jedovaté, s nimi i listy a kůra. Obsahují sekoiridoidy (glykosidy ligustrosid a oleuropein), lignanové glykosidy a saponiny. Jsou uváděny případy zažívacích potíží po jejich požití, především u dětí. Byly také popsány nevolnosti, způsobené intenzivní vůní květů. Jak ze jména rostliny vyplývá, na konci zimy beztrestně požírají bobule ptáci a rozsemeňují tak rostlinu po okolí. Bobule se prý kdysi používaly k přibarvování vína.1) ligustrum - od latinského "ligare“=vázati, plésti. Mladé větve se totiž používaly v košikářství - podle Mathiola především na pletení ptačích klecí


[Na začátek stránky]