Spořilov - osobnosti


Františka Garlíková (*1921)


Františka Garlíková

Františka Garlíková se narodila 8. 3. 1921 ve Starém Městě.
Už jako čtrnáctiletá nastoupila do Baťovy továrny ve Zlíně do punčochárny. Jak známo firma Baťa dokázala rychle rozeznat schopnosti nově přijatých zaměstnanců a tak F. Garlíková v zaměstnání rychle postupovala. Při práci vystudovala Baťovu střední obchodní školu, což jí umožnilo dělat účetní se slušným příjmem.
V roce 1938 ji napadlo šít národní kroje na panenky. Baťovi obchodníci začli panenky přidávat ke krabicím bot a úspěch byl takový, že si zákazníci objednali panenky za půl milionu korun. Zažádala o půl roku volna, shromáždila okolo sebe skupinu 20 děvčat a všechny se pustily v Boršicích na Moravě do šití krojů. Prostřednictvím baťovské vývozní společnosti nabízela panenky mj. na světovém veletrhu hraček v Norimberku.
K Baťovi se pak už Františka Garlíková zpátky nevrátila. Během války se vdala, pak porodila dva syny a věnovala se rodině. Přestěhovala se do Prahy a v 50. letech začala pracovat v zestátněných módních závodech. Během 40 let vystřídala více míst, ale vždy šlo o obchodní oddělení a textil. Naposledy pracovala ve Svazu výrobních družstev, kde byla stále v kontaktu s děním v oboru.
Po roce 1989 se vrátila k panenkám a začala v oboru podnikat. Panenky začala oblékat do krojů ze všech koutů vlasti. Znamenalo to studovat literaturu, navštěvovat etnografická muzea, obkreslovat vzory a hlavně šít.
Vzala si hypotéku 200 tisíc korun a objednala vagon panenek (2500 kusů). V Praze ušít kroje na takovéto množství panenek nebylo reálné, a proto znovu vyzvala zkušené ženy z Boršic, aby pomohly. První rok prodali 1500 panenek - hodně jich nakoupili čeští emigranti a cizinci. Panenky se znovu úspěšně zúčastňovaly veletrhu v Norimberku a také pravidelně soutěžily o nejkrásnější panenku roku Eurodoll v Brémách, odkud si v roce 1993 přivezly bronzovou medaili.
Nakonec šili 34 druhů krojů, ale situace se začla měnit. V Česku zmizely obchody, kde by se panenky daly prodávat a nakonec z evropského trhu zmizely i tělíčka panenek a nebylo pro koho šít. Františka Garlíková potom přestala podnikat a jednu sbírku panenek věnovala klášteru v Zápech u Brandýsa (kde se pořádají řemeslnické dílny a kulturní akce), druhou Buchlovicím a třetí si zatím nechala.


Ukázka panenek Františky Garlíkové

Panenky, vystavené na III. Spořilovském salonuFrantiška Garlíková bydlí na Spořilově, Severozápadní V.

[Na začátek stránky]