Spořilov: Osobnosti: Spisovatelé

Miloslav Nohejl [1896-1974]Miloslav Nohejl
Miloslav Nohejl se narodil 26.5.1896 v Plzni a zemřel 25.10.1974 tamtéž.
Maturoval v roce 1914 na plzeňské reálce, na počátku první světové války začal studovat Vysokou školu technickou v Praze, ale brzy se vrátil do Plzně a pracoval jako úředník města Plzně. V letech 1921-1922 studoval Státní knihovnickou školu v Praze a pak už se celý život věnoval knihovnické práci. Pracoval v Městské knihovně, kde byl ředitelem známý literární kritik Bohumil Polan. Po jeho odchodu do důchodu v roce 1947 převzal ředitelské místo Miloslav Nohejl, ale po roce 1948 byl ředitelské funkce zbaven. V časopise Osvětová práce byl označen za nepřítele socialismu, který liknavě vyřazoval "brakovou" literaturu, k níž byly řazeny i knihy Egona Hostovského, Uptona Sinclaira aj. V roce 1951 byl zatčen. Téměř rok strávil ve vyšetřovací vazbě, bez rozsudku byl propuštěn. V roce 1951 odešel do invalidního důchodu a věnoval se literární práci.

Z díla: Velká radost, Dívka a sen, Vidím milence, Chlapci a muži, Souhlas, Deset let nerozhoduje, Zázrak s Julií, Svět nic neví (zfilmováno 1987), Ohnivý červenec, Holýma rukama, Sirény oslavují Plzeň, Sud se zlatým dnem, Odvrácená tvář, Obraný hrozen, Plzeň s příchutí sladkou, hořkou i kyselou aj.

Miloslav Nohejl bydlel na Starém Spořilově v Jihovýchodní III. č. 768.
(po vybombardování jeho domu v Plzni bydlel od dubna do srpna 1945 na výšeuvedené adrese u rodičů v Praze, přímo proti Adolfu Branaldovi).Nohejl ve své knize
Holýma rukama
popsal květnovou revoluci
v Praze na Spořilově v roce 1945, a to jako přímý svědek a účastník bojů.
Adolf Branald toto dílo charakterizuje jako "poloreportáž"

ilustrace O. Mrkvička
Nakladatelské družstvo Máje
Praha 1946

Ukázka z knihy: Holýma rukama


[Na začátek stránky]