Průvodce Praha: Spořilov

Terezie Švecová, alias Viola z Prácheňska (1877-1945)


Narodila se v Horažďovicích čp. 60 dne 15. 10. 1877
a zemřela 12. 5.1945 v Praze.
Otec Jan byl provaznickým mistrem, matka Marie roz. Ubelackerová.
Do školy začla chodit v roce 1883 v Horažďovicích. Od roku 1899 byla pomocnou poštovní úřednicí na Žižkově v Praze, až v roce 1906 získala definitivu. Od roku 1908 působila jako poštovní oficiantka a ve stejné funkci od roku 1910 pracovala v Praze na Vinohradech. Po převratě byla vrchní poštovní adjunktkou a revidentkou. V roce 1937 odchází do důchodu a stěhuje se na Spořilov.
Už ve dvaceti začala psát a publikovat knihy pro děti a mládež se silným mravoučným podtextem. Jednalo se o básničky, pohádky, bajky a povídky, literárně nepříliš ceněné rýmovačky, ale dnes vyhledávané sběrateli. Pro výzdobu jejích knih byli totiž získáni vynikající ilustrátoři, jako byl např. Artuš Scheiner, Josef Wenig, Josef Lada, Fr. Vysekal ml., J. Goth a Minka Podhajská.

Je o ní také známo, že podnikala četné cesty do Itálie, Francie a Egypta.

Na Spořilově nebyla oblíbená a považována za "divnou". Upozornila na sebe hned jak se přistěhovala tím, že nechala zvýšit betonový plot kolem své zahrady.


Z její tvorby připomeňme:

Koncem třicátých let se přestěhovala z Holešovic, Jablonského 6. na Spořilov, Severozápadní VI., 446/1.
Adolf Branald (Převleky ... str 98) se o ní zmiňuje, že za války běhala po náměstí na Spořilově a vykřikovala: "Dejte si na mně pozor!" Za květnové revoluce ve svém domě (podle sdělení pamětníků) ukrývala údajně německého odstřelovače.
Tato spisovatelka se angažovala ve výběru stavební firmy pro stavbu kostela sv. Anežky na Spořilově. Pro výstavbu kostela byla totiž vybrána firma, jejíž majitel byl tehdy bez vyznání. Níže je výtah z kroniky stavby:

 


[Na začátek stránky]