Spořilov - Kostel sv. AnežkyKarla Vobišová-Žáková (1887-1961)Karla Vobišová
Karla Vobišová-Žáková * 21.1.1887 Kunžak - +7. 6. 1961 Praha, sochařka.
Narodila se jako třetí dítě do početné rodiny s třinácti dětmi. Na hořickou C.k. odbornou kamenosochařskou školu byla profesorem Quido Kociánem přijata hned do druhého ročníku. Po absolvování školy v Hořicích (jako jeho první dívčí absolventka) stala žačkou profesorů Josefa Drahoňovského a Bohumila Kafky na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po dobu dvou let 1924-25 rovněž studovala v Paříži, tam byl jejím učitelem významný francouzský sochař Emile Antoine Bourdelle.

Je autorkou celé řady pomníků, pamětních desek a soch např. E. Krásnohorské na Karlově náměstí z roku 1929 (za tuto sochu z rumunského mramoru obdržela vyznamenání od Akademie věd a umění) a v panteonu Národního muzea, Renáty Tyršové v Tyršově domě, sv. Anežky pro kostel na Spořilově, Karla Jonáše na Olšanských hřbitovech, pamětní desky - na úmrtním domě E.. Krásnohorské, Černá ulice čp. 169 a na rodném domě Terezy Novákové Žitná ulice čp. 26 a pod.
V rodném Kunžaku byl před kostelní věží v roce 1933 postaven památník obětem 1. světové války kde na žulovém postavci stojí socha jejího Legionáře. Velký pomník padlým má také v Nové Pace (původně ho měl dělat prof. Kafka).
Vobišová je autorkou mnoha sochařských portrétů: Otakara Březiny, Charlotty Masarykové, Bohumila Kafky, Terezy Novákové, Heleny Malířové, Marie Pujmanové, Fráni Šrámka, Josefa Hory, Boženy Němcové, Karla Hynka Máchy, prof. Laudové-Hořicové, Minky Podhajské a členů své rodiny. Vynikala také v portrétech dětí.
Životním dílem měl být stříbrný náhrobek sv. Vojtěcha pro katedrálu sv. Víta v Praze. Soutěž v roce 1937 vyhrála a dovedla až do konečného modelu, ale události následujících let realizaci znemožnily. Náhrobek se dočkal realizace až v roce 2019.

Karla Vobišová se provdala za svého spolužáka z Hořic Josefa Františka Žáka (*27.10.1886 v Kadeříně) se kterým realizovala některá svá větší díla.

Pohřbena na Vyšehradském hřbitově [6A-8].Eliška Krásnohorská

Socha Hrozny na Kampě

Svatá Anežka v kostele na Spořilově

Portrét z 20-tých let

Záhada (autoportrét)

Na vernisážiPrvní vlnaNáhrobek sv. Vojtěcha v chrámu sv. Víta v Praze

[Na začátek stránky]