Kampa je malý ostrov o ploše 2,65 ha na řece Vltavě v Praze na Malé Straně. Ostrov ve Vltavě - na rozdíl od ostatních - vznikl uměle, vykopáním náhonu na mlýny. Vykopaná strouha je napájena Vltavou a zase se do ní vrací a tak je vlastně Kampa ze všech stran obklopena vltavskou vodou.
Ostrov byl postupně zvyšován jednak přirozenými náplavami, ale hlavně navážkami rumu ze sutin, kterých bylo dostatek zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy Kampy dostaly pevnou formu až po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve někdy od 15. století se zde začalo stavět. Prvními stavbami byly mlýny, u nichž vznikaly zahrady mlýnské, z nichž později vznikly zahrady šlechtické. Nejstarší zmínka o Kampě je z r. 1169 v zákládací listině kostela Maltézského řádu za krále Vladislava II.
Původ názvu Kampa není zcela zřejmý. Podle některých je toto slovo odvozeno z latinského campus (ploché pole, planina) či ze staročeského zákampí (stinné místo), jiní tvrdí, že souvisí se jménem měšťana Gangsela z Campu, který zde v 17. století vlastnil dům.
Vykopaná strouha dostala jméno Čertovka. Původně byla roku 1585 pojmenovaná jako "Rožmberská strouha" podle majitele zdejších pozemků Viléma z Rožmberka. Dnešní pojmenování Čertovka je prý odvozeno od domu U sedmi čertů.
|