Okolo VÚVA: Osobnosti: Spisovatelé


Růžena Svobodová (1868 - 1920)Růžena Svobodová
Růžena Svobodová , roz. Čápova, se narodila 10. 7. 1868 v Mikulovicích (okr. Znojmo), zemřela 1. 1. 1920 v Praze.
Po studiích na klášterní škole se živila jako domácí učitelka a společnice. V roce 1890 se provdala za spisovatele F. X. Svobodu (1860 -1945). Její život a tvorbu vyznamně ovlivnilo mnohaleté přátelství s F. X. Šaldou. Představitelka českého literárního impresionismu, klasička české ženské prózy. Těžiště jejího díla spočívalo v povídce a novele. V psychologických prózách přešla od příběhů ztroskotaných revolt (Na písčité půdě, 1895; Ztroskotáno, 1896) a rezignace ženských duší ke kresbě silných hrdinek schopných vzdorovat životu (povídkový cyklus Černí myslivci, 1907). Své životní postoje, názory i představy o reformě společnosti vyložila v kompozičně nedohotoveném románu Zahrada irémská (1921). S dětskou psychikou a dětským viděním světa se vyrovnala v řadě povídek, shrnutých v knihách Hrdinné i bezmocné dětství a Jarní záhony (obě 1921). - Za l. světové války (1917) iniciátorka založení charitativní organizace České srdce.
Do Richterova domu se manželé Růžena Svobodová a F. X. Svoboda přestěhovali z nedaleké ulice U železné lávky. Růžena Svobodová, v té době už nemocná, napsala v tomto domě několik svých vrcholných děl, k nimž patří i povídky o dětech, vydané až po její smrti pod názvem Ráj a Hrdinné a bezpomocné dětství, a nedokončený rozsáhlý román Zahrada irémská.
V Richterově domě u Starých zámeckých schodů Růžena Svobodová zemřela na Nový rok 1920 ve věku 52 let. F. X. Svoboda zde bydlil až do roku 1933, kdy přesídlil do rodného Mníšku.[Na začátek stránky]