Praha-východ: Kostelec nad Černými Lesy


Záložna čp. 110.

Od počátku 19. století patřil předchůdce současného objektu rodině Pitterových. Poslední z rodiny Pitterů - Richard Pitter však žil v Jihlavě a tak v roce 1898 dům prodal Mořici Humburgerovi. Jeho syn Karel Humburger pak v roce 1907 nemovitost prodal Okresní záložně hospodářské v Českém Brodě. Ta v roce 1932 nechala budovu strhnout a na jejím místě vystavět novou funkcionalistickou budovu záložny od architektů Františka Stalmacha a Jana Svobody. Novou budovu pak postavili místní stavitelé Zourek a Kaše.

--------------------------------------------------

František Stalmach se narodil 10.9.1903 v Ostravě zemřel 22.9.1985 v Hillsburgu (Kanada). Žák prof. Gočára na AVU v Praze. V roce 1929 založil ateliér s architektem Janem (Hanušem) Svobodou. Projektovali mj. pojišťovnu v Mor. Ostravě, Baťovu prodejnu v Ostravě, záložny (Březnice, Kralovice, Příbram, Havl. Brod, Kolín, Kostelec nad Černýni lesy aj.), palác "Atlas" v Praze-Karlíně, adm. budovu v Benátkách nad Jizerou, klášter redemptoristů v Plzni (1935) rodinné vily (luxusní vila v Praze-Žvahově) a obytné domy. Architekt v Praze-Strašnicích.

Jan Hanuš Svoboda se narodil 1.9.1904 v Příbrami. Studoval stavební průmyslovou školu v Bratislavě a potom u prof. Gočára na AVU Praha, kde se seznámil s Františkem Stalmachem.

 


[Na začátek stránky]