Praha-východ: Štěrboholy: Osobnosti


Kurt Schwerin (1684 - 1757)

Polní maršál Schwerin a jeho smrt u Štěrbohol
Kurt Christoph Graf von Schwerin se narodil 26.10 1684 v Löwitz a zemřel 6. 5. 1757 u Štěrbohol ve věku 72 let.
Svoji vojenskou kariéru zahájil v roce 1700 vstupem do holandských služeb. Zúčastnil se bojů o dědictví španělské, v roce 1706 byl ve službách vévody meklenbursko - zvěřínského a v r. 1720 vstoupil do služeb pruských.
Nejprve působil v diplomatických misích, ale v lednu 1722-1723 byl pověřen velením pěšího pluku. Králem Fridrichem II. byl posléze povýšen do hraběcího stavu a jmenován polním maršálkem.
V prvni slezské válce velel pravému křídlu a v rozhodující bitvě u slezských Molvic (10. 4. 1741) zvítězil nad rakouským generálem Neippergem a dobyl Vratislav.
V druhé slezské válce vedl část pruského vojska ze Slezska ku Praze, kde se zúčastnil bitvy o Prahu. Po bitvě u Lovosic vpadl do Čech a následujícího roku, kdy velel třetí koloně, znovu vtrhl (18. 4. 1757) ze Slezska do Čech, aby se u Prahy spojil s ostatními dvěma kolonami. Dne 6. května následovala mezi Karlem Lotrinským a Fridrichem II. bitva u Štěrbohol. Schwerin vede pluk na levém křídle k útoku. Aby dodal kuráže průským vojákům s praporem v ruce a zvoláním: "Všichni stateční Prusové za mnou!" vyráží proti Rakušanům. Byl však zasažen a smrtelně zraněn dělovou koulí. Na místě, kde padl, mu byl později postaven honosný pomník.


Původní Schwerinův pomník u Štěrbohol[Na začátek stránky]